VİDEO GALERİ » »

Ahmet Zeki Üçok: Rusya uçağını düşürenler FETÖ'cü

Ahmet Zeki Üçok: Rusya uçağını düşürenler FETÖ'cü
Eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Başsavcısı emekli Albay Ahmet Zeki Üçok, Rusya uçağını düşürenlerin Hava Kuvvetleri'ndeki FETÖ'cüler olduğunu açıkladı.
10 Ağustos 2016 Çarşamba 12:58

Eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Başsavcısı emekli Albay Ahmet Zeki Üçok, Rusya uçağının düşürülmesinde Hava Kuvvetleri içindeki FETÖ'cü subayların rol aldığını anlattı. FETÖ'nün iki ülke ilişkilerini bozmak için bu hamlede bulunduğunu söyleyen Ahmet Zeki Üçok, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da "FETÖ'nün ve arkasındaki güçlerin ülkelerimiz arasındaki ilişkilere de kastettikleri bugün çok iyi anlaşılıyor" diye değindiği konunun detaylarını şöyle anlattı:

"Pilotlar şu anda FETÖ üyesi mi, değil mi diye haklarında soruşturma yapılıyor. Pilotların bağlı olduğu Balıkesir Üssü'nün komutanı tutuklandı, o gece Eskişehir'de harekat koordinatörü olan tutuklandı.

Baktığımızda bürokratlar üst tarafa bilgiyi verir. Burada bürokratlar kim? Pilot, harekat merkezinde görevli general. Onlar bakıyorlar, üs tarafa 'Bu uçağın vurulması lazım' diye değerlendirmeyi sunuyorlar.

Karar mekanizması da daha önceden angajman kurallarını Suriye'ye karşı özel olarak değiştirmiş. Burada ne bizim aleyhimize olabilir? Rus uçağını vurduğumuz zaman Rusların buna tepki göstereceğini herkes biliyor. Ve müthiş bir tepki gösterdiler. Bunun bir süre öncesinde ise Türkiye'nin o 90 kilometre tampon bölgeyle ilgili bir harekat planı yapıldı. Hatta bununla ilgili Ahmet Davutoğlu'nun bir talimatı var.

Bu konuda Antalya'daki G-20 Zirvesinde bu plan Putin'e anlatıldı. Onun da bu konuda konuşacağını, ancak müdahale etmeyeceğini söylediler. Bunların tamamı kimin politikalarına aykırı ve kimin politikalarına aykırı bir ülkede yaşayan güç var? Bunların aydınlatılması lazım. Dolayısıyla burada FETÖ'nün bu komuta kademesinin, oradaki komutanların yapmış olduğu manipülasyonla uçak düşürüldü. Bir ülkenin cumhurbaşkanı bunu doğal olarak üslendi. Bu kriz böylece geçti. Bizim Rusya ile ilişkilerimizin kırılma noktasında kesin olarak o günkü üs komutanı Fetullahçıydı, o günkü bölge harekat merkezindeki kişi de Fetullahçıydı, şu anda ikisi de tutuklu. Pilotlarla ilgili emin değilim ama onlarla ilgili de öğrenirsek onu da veririm.

Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58